Takkula Dressage Weekend 22-24.9.2017

Vilma Kivikoski juniorikultaa
Anna Muikku Aikuisratsastajien kultaa

Sara Maattola-Lindholm Takkulan Koulu-Tuopin voittoon

Lahden Ratsastajille kaksi kultamitallia Hämeen aluemestaruuskilpailuista

Ratsastuseura DC.n Sara Maattola-Lindholm taituroi korkeimmat pisteet upeasti liikkuvalla hevosellaan Sambaya- Takkulassa järjestetyissä kouluratsastuskilpailuiden vaativa A luokassa. Toiseksi tässä kilpailujen pääluokssa ratsasti Jyväskylän Helkky Ylonen –Savoy Rubin ja kolmanneksi Orimattilan Ratsastajien Siiri Kyrö –Kyrö Märchen.

Kuopion Amudha Huttunen –Pin Rock´s Hannibal ratsasti kilpailuissa kaksi luokkavoitoa – voitot tulivat tasolla helppo A.

Perjantaina ratsastettiin Takkula Tallikilpailu Cup II osakilpailu
johtoon siirtyi nyt Lahden Ratsastajien Emmi Keskitalo-Myskon Karell
Toista paikkaa pitävat saman seuran Julia Jaakkola- Torgel.

Lauantaina 2- tason kilpailuissa ratsastettiin Hämeen alueen henkilökohtaiset Mestaruudet Ponien kultaa ratsasti Ypäjän Evelyn Pekkarinen- Boy Hopeaa Netta Pekkinen / Braveheart II Kangsalan Ratsastajat Pronssia Neea Rantanen / Pyttega Tampereen Ratsastusseura
Juniorikultaa Lahden Ratsastajien Vilma Kivikoski- Palazzo Hopeaa Karla Rasilainen / Tara Felicity (KARA) Pronssia Venla Mikkonen / Ootus II (TRS)Senioreiden kärki oli Kultaa Satu-Maria Jauhiainen / Forza Roosendaal (TARI) Hopeaa Ida Toiviainen / Royal Hurricane (YR) Pronssia Sanna Juntunen / Paco Bianca (Ko-Pra) Aikuisratsastajien kirkkaimman mitallin ratsasti Lahden Ratsastajien Anna Muikku-Whirlwind Hopeaa Talvikki Järvinen / Danser T Hämeenlinnasta  ja Anne Isotalo / Cara's Jazzman Hollolan Ratsastajat

Sunnuntaina kilpailtiin vielä joukkuemestaruudesta Kultaa voitti Kangasalan Ratsastajien joukkue, hopeaa Tampereen Ratsastusseuran joukkue ja pronssia Lempi Racing Team.

VALOKUVIA

TULOKSET

Lahden Ratsastajat ry

 3- taso

Koulu, Luokka 11, Avoin Helppo A, Kategoria 2 + 1 + H

  1. Amudha Huttunen / Pin Rock’s Hannibal (KuoR) 310,5/67,500, 2) Raija Metsälä / Kahaus (EKR) 303/65,870, 3) Anni Rassa / Kiviniemen Angel (VESRA) 301,5/65,543, 4) Maarit Karppinen / Dorette (RusRa) 300/65,217, 5) Johanna Metsälä / Gertsog (EKR) 299/65,000, 6) Laura Kajanto / Aroha Kastanja (K-HR) 295,5/64,239, 7) Minttu Ketonen / Alias Yumyam (LR TEAM) 293,5/63,804, 8) Hannele Pylväläinen / Harjulan Simson (HOT) 292/63,478, 9) Netta Pekkinen / Braveheart II (KARA) 290/63,043, 10) Saija Uusitupa / Hipon Rolle (TAVA) 285/61,957, 11) Anni Rassa / Parkour (VESRA) 265,5/57,717

Koulu, Luokka 12, Avoin Helppo A, Kategoria 1 + H

  1. Amudha Huttunen / Pin Rock’s Hannibal (KuoR) 336,5/67,300, 2) Kaisa-Maria Hänninen / Petit Pepe (KURA) 329/65,800, 3) Susanna Lumio / Deep Sea Pearl 2064 (TRS) 327/65,400, 4) Johanna Metsälä / Gertsog (EKR) 323/64,600, 5) Elina Korhonen / Anisian Aamu (ETD) 322/64,400, 6) Johanna Metsälä / Apascal R (EKR) 314/62,800, 7) Laura Kajanto / Aroha Kastanja (K-HR) 312/62,400

Koulu, Luokka 13a, Helppo B Nuoret hevoset,

  1. Aliina Pesula / Fiderandro (EQ) 346/66,538, 2) Nelli Pöllänen / Sonnenprinz (HyvUra) 333/64,038, 3) Siiri Kyrö / Fräulein Helga II (OrRa) 328/63,077, 4) Noora Matilainen / Dandy Man (HyvUra) 326,5/62,788

Koulu, Luokka 13b, Helppo B Suomenhevoset, Kategoria 1 + H

  1. Helkky Ylönen / Pirme (JSR) 344,5/66,250, 2) Raija Metsälä / Kahaus (EKR) 339,5/65,288, 3) Salla Näveri / Millin Justus (HOR) 337,5/64,904, 4) Petra Andrejeff / Hilkulla (HOT) 335/64,423, 5) Hannele Pylväläinen / Harjulan Simson (HOT) 328/63,077, 6) Saija Uusitupa / Hipon Rolle (TAVA) 324/62,308, 7) Laura Kajanto / Tilly Pätevä (K-HR) 319/61,346

Koulu, Luokka 14, Avoin Vaativa B,

  1. Petra Andrejeff / Hendrik (HOT) 441,5/64,926, 2) Sara Maattola-Lindholm / Kameo (DC) 435,5/64,044, 3) Vilma Lahti / Zazou III (POM) 434/63,824, 4) Jukka Jokinen / Notholmens Daphne 2366 (TUUR) 433,5/63,750, 5) Johanna Metsälä / Apascal R (EKR) 428,5/63,015, 6) Sanna Juntunen / Paco Bianca (Ko-pRa) 419,5/61,691, 7) Raija Metsälä / Odys (EKR) 418,5/61,544, 8) Johanna Metsälä / Temp (EKR) 417,5/61,397, 9) Mari Similä / Samba Rico (SIRU) 414/60,882, 10) Saija Uusitupa / Bysteds Briko (TAVA) 403/59,265, 11) Elina Korhonen / Don Monroy (ETD) 390/57,353, 12) Kaisa-Maria Hänninen / Petit Pepe (KURA) 387,5/56,985, 13) Vilma Kivikoski / Palazzo (LR) 386,5/56,838, 14) Saija Uusitupa / Lavanda (TAVA) 383/56,324

Koulu, Luokka 15, Takkulan Tuoppi,

  1. Sara Maattola-Lindholm / Sambaya (DC) 746/69,074, 2) Helkky Ylönen / Savoy Rubin (JSR) 721/66,759, 3) Siiri Kyrö / Kyrö Märchen 2926 (OrRa) 703,5/65,139, 4) Petra Andrejeff / Hendrik (HOT) 702/65,000, 5) Raija Metsälä / Odys (EKR) 677/62,685, 6) Sanna Juntunen / Paco Bianca (Ko-pRa) 674,5/62,454, 7) Ida Toiviainen / Royal Hurricane (YR) 662/61,296, 8) Johanna Metsälä / Temp (EKR) 654/60,556, 9) Pia Bos / Unkas (KARA) 652/60,370, 10) Elina Korhonen / Don Monroy (ETD) 620/57,407

 

Lahden Ratsastajat ry

 2- taso

Koulu, Luokka 7a, Ponimestaruus, Kategoria 2 + 1 + H

1) Evelyn Pekkarinen / Boy (YR) 406,5/67,750, 2) Netta Pekkinen / Braveheart II (KARA) 386,5/64,417, 3) Neea Rantanen / Pyttega (TRS) 383/63,833, 4) Sara Jauhiainen / V.K. Hero (RSK) 380,5/63,417, 5) Iita Hernetkoski / Jar Jar Binks Junior (NaUra) 378/63,000, 5) Rauha Muurimäki / Miks-Wonder (TRS) 378/63,000, 7) Lotta Kivistö / Marshland Shandy (LR) 355/59,167

Koulu, Luokka 7b, Avoin Helppo B, Kategoria 1 + H

1) Silja Ahonen / Ypäjä Hemmo (YR) 382,5/63,750, 2) Salla Näveri / Millin Justus (HOR) 371,5/61,917, 3) Elina Rantala / Castellon Verneri (NaUra) 367/61,167, 4) Tiia Koskimies / Domino Do (TRS) 356/59,333, 5) Tiia Koskimies / Wyra (TRS) 352/58,667

Koulu, Luokka 8a, Juniorimestaruus,

1) Vilma Kivikoski / Palazzo (LR) 380,5/63,417, 2) Karla Rasilainen / Tara Felicity 2797 (KARA) 378,5/63,083, 3) Venla Mikkonen / Ootus II (TRS) 370/61,667, 4) Emma Metsänoja / Armas Zarzo II (TARAT) 367,5/61,250, 5) Emmi Keskitalo / Myskon Karel (LR) 355/59,167

Koulu, Luokka 8b, Avoin Helppo A, Kategoria 1 + H

1) Linda Lamminsivu / Hillary (VRS) 389,5/64,917, 2) Miia Ojala / Quintessa (SIRU) 387/64,500, 3) Raija Metsälä / Kahaus (EKR) 382,5/63,750, 4) Silja Ahonen / Neighbours Friend (YR) 377,5/62,917, 5) Johanna Metsälä / Apascal R (EKR) 374,5/62,417, 6) Tiia Järvinen / Tiamar's Lambretto (NIKA) 371,5/61,917, 7) Marjo Heikkilä / De Luxe (NIKA) 359,5/59,917, 8) Johanna Metsälä / Gertsog (EKR) 358/59,667, 9) Merja Kaunisaho / Lapinjärvi Rathene (SaR) 355/59,167, 10) Marianne Tamminen / Galuotas (NaUra) 341/56,833, 11) Suvi Nikkari / Ellilän Bombay Saphire (HämR) 329/54,833

Koulu, Luokka 9a, Suomenhevosmestaruus,

1) Mari Similä / Tarusoturi (SIRU) 351,5/65,093, 2) Kaisu Rukko / Vilinän Voitto (KARA) 349,5/64,722, 3) Silja Ahonen / Ypäjä Hemmo (YR) 346,5/64,167, 4) Liisa Tiitola / Pikku-Tarkka (HämR) 345,5/63,981, 5) Pia Näppinen / Taruprinsessa (SIRU) 344,5/63,796, 6) Salla Näveri / Millin Justus (HOR) 342/63,333, 7) Saija Iso-Herttua-Aaltonen / Herttuan Helmi (TARAT) 340,5/63,056, 7) Tiina Hyssänmäki / Virrukka (TT) 340,5/63,056, 9) Laura Leppäkorpi / Sorajouhi (TARI) 333/61,667, 10) Eeva Laurila / Pikku-Hupini (KARA) 331/61,296, 11) Elina Rantala / Castellon Verneri (NaUra) 329,5/61,019, 12) Leena Heiskanen / Stella Aurora (LR) 325/60,185, 13) Ulla Latvala / Tomun Vire (TAVA) 317,5/58,796, 14) Henna Tammi / R.T. Ulriikka (PRS) 0/

Koulu, Luokka 9b, Avoin Helppo A, Kategoria 2 + 1 + H

1) Raija Metsälä / Kahaus (EKR) 348/64,444, 2) Johanna Metsälä / Gertsog (EKR) 340,5/63,056, 3) Jenni Tikkanen / Pavel Kortschargin (Ri-Ra) 336,5/62,315, 4) Ansa Immonen / Marple J (KYRRAT) 332/61,481, 5) Merja Kaunisaho / Lapinjärvi Rathene (SaR) 329,5/61,019, 6) Virva-Riitta Rautiainen / Rhodium (RaKa) 326,5/60,463, 7) Tiia Järvinen / Lorentsia (NIKA) 323,5/59,907, 8) Tiia Koskimies / Domino Do (TRS) 322,5/59,722, 9) Enni Honkanen / Clarino (LuhRa) 317/58,704

Koulu, Luokka 10b, Seniorimestaruus,

1) Satu-Maria Jauhiainen / Forza Roosendaal (TARI) 449,5/66,103, 2) Ida Toiviainen / Royal Hurricane (YR) 448/65,882, 3) Sanna Juntunen / Paco Bianca (Ko-pRa) 444,5/65,368, 4) Tiina Hyssänmäki / Bardolino II (TT) 440,5/64,779, 5) Annaleena Helin / Richter (VRS) 439/64,559, 6) Saija Siuko / Sandemose LK (TRS) 429/63,088, 7) Fredrika Blomqvist / Danny Dancer (YR) 428,5/63,015, 8) Fredrika Blomqvist / Rosenblume (YR) 423,5/62,279, 9) Kaisa Väistö / Quartus (KARA) 421,5/61,985, 10) Mari Similä / Samba Rico (SIRU) 416,5/61,250, 11) Saija Uusitupa / Bysteds Briko (TAVA) 416/61,176, 12) Silja Ahonen / Neighbours Friend (YR) 415,5/61,103, 13) Ansa Immonen / Marple J (KYRRAT) 411,5/60,515, 14) Merja Ahvonen / My Way Ks (HOR) 409,5/60,221, 15) Saija Uusitupa / Lavanda (TAVA) 400,5/58,897, 16) Soile Brander / Bamsse J (HOR) 389/57,206, 17) Sini Kovasiipi / Werbellin (LR) 357,5/52,574

Koulu, Luokka 10c, Avoin Vaativa B,

1) Emmi Salminen / Mein Freund (GOLD) 439,5/64,632, 2) Johanna Metsälä / Temp (EKR) 439,5/64,632, 3) Johanna Metsälä / Apascal R (EKR) 427/62,794, 4) Raija Metsälä / Odys (EKR) 423/62,206, 5) Lea Salonen / Lucifer De Ferro (KOR) 402,5/59,191

Koulu, Luokka 16, Joukkue Helppo B,

1) Tiia Koskimies / Wyra (TRS) 332,5/66,500, 2) Netta Pekkinen / Braveheart II (KARA) 330/66,000, 3) Minttu Ketonen / Alias Yumyam (LR TEAM) 325/65,000, 4) Neea Rantanen / Pyttega (TRS) 317,5/63,500, 5) Nina Iivonen / Justice Friend 2846 (KARA) 316,5/63,300, 6) Merja Nuutinen / Carmel (TT) 312,5/62,500, 7) Anni Heinämäki / Wf  Woogie Boogie (SIRU) 304,5/60,900, 8) Saara Mansikkamäki / Fräulein B (TT) 299,5/59,900, 9) Merja Mäkipää / Hemmoni (TT) 299/59,800, 10) Kirsi Yrjölä / Huzar (LR) 291/58,200, 10) Julia Nurminen / Debbie Dewdrop 2269 (HOR) 291/58,200, 12) Lilli Heikinheimo / Careiro (HOR) 285/57,000, 13) Sofia Lindroos / Triple Action (LR) 275/55,000, 14) Saila Yli-Koivisto / Inez of Finland (LR TEAM) 0/

Koulu, Luokka 17, Joukkue Helppo A,

1) Kaisa Väistö / Quartus (KARA) 331,5/63,750, 2) Nina Steiner / Wallenberg Lemonade (LR TEAM) 330/63,462, 3) Henna-Riikka Väisänen / Gerda Bauer (LR TEAM) 330/63,462, 4) Karla Rasilainen / Henry II (KARA) 328/63,077, 5) Susanna Lumio / Deep Sea Pearl 2064 (TRS) 326/62,692, 6) Pia Näppinen / Taruprinsessa (SIRU) 319,5/61,442, 7) Tiina Hyssänmäki / Virrukka (TT) 318/61,154, 8) Merja Ahvonen / My Way Ks (HOR) 316/60,769, 9) Sini Kovasiipi / Werbellin (LR) 309/59,423, 10) Soile Brander / Bamsse J (HOR) 307/59,038, 11) Emmi Keskitalo / Myskon Karel (LR) 299,5/57,596, 12) Venla Mikkonen / Ootus II (TRS) 295,5/56,827, 13) Mari Similä / Koivumäen Finky Dinky (SIRU) 293,5/56,442

 

Lahden Ratsastajat ry

Koulu, Luokka 1, Helppo D:3,

1) Ida-Sofia Henriksson / Vallaton Ville (LR) 114/60,000

Koulu, Luokka 2, Helppo C:2, Kategoria 1 + H

1) Riina Koskinen / Arnold (MänRa) 152,5/69,318, 2) Inkeri Kaukoranta / Vahton Maybe a Diamond (LR) 135,5/61,591, 3) Katja Sipola / Sambo (OKRA) 135/61,364, 4) Aino Manninen / Likan Vipellys (LR) 130/59,091, 5) Sonja Niemi / Hello Ann (Ko-pRa) 125/56,818, 6) Tuija Vierumäki / Tummahopea (ARRA) 123/55,909, 6) Aurora Siipola / Karri (LR) 123/55,909, 8) Linda Merimaa / Trompet (LR) 116/52,727

Koulu, Luokka 3, KN-Special, Kategoria 2 + 1 + H

1) Erika Ahtiainen / Whirlwind (KJR) 162/64,800, 2) Marjo Heikkilä / De Luxe (NIKA) 160/64,000, 3) Sanni Piitulainen / Revansas (KARA) 158,5/63,400, 4) Julia Jaakkola / Torgel (LR) 156,5/62,600, 5) Emmi Keskitalo / Myskon Karel (LR) 155,5/62,200, 6) Sanni Hyppänen / Vudensteinas (RabRa) 154,5/61,800, 6) Inkeri Kaukoranta / Vahton Maybe a Diamond (LR) 154,5/61,800, 8) Pekka Särkiö / Maranello (LR) 151,5/60,600, 9) Annikki Kaukoranta / Vahton Vänrikki (LR) 149,5/59,800, 10) Kirsi Yrjölä / Huzar (LR) 148/59,200, 10) Lotta Kivistö / Marshland Shandy (LR) 148/59,200, 12) Katja Sipola / Sambo (OKRA) 142/56,800, 12) Tiia Järvinen / Lorentsia (NIKA) 142/56,800, 14) Liisa Urm / Favorits-Fa (LR) 135,5/54,200, 15) Iina Kauhanen / Fernanda (LR) 135/54,000, 16) Sonja Niemi / Hello Ann (Ko-pRa) 133,5/53,400

Koulu, Luokka 4, Helppo A:10,

1) Tiia Järvinen / Tiamar's Lambretto (NIKA) 161,5/64,600, 2) Merja Ahvonen / My Way Ks (HOR) 159/63,600, 3) Sanni Piitulainen / Revansas (KARA) 154/61,600, 4) Emmi Keskitalo / Myskon Karel (LR) 150,5/60,200, 5) Sini Kovasiipi / Werbellin (LR) 150/60,000, 6) Marjo Heikkilä / De Luxe (NIKA) 149/59,600

Koulu, Luokka 5, Vaativa B:MB Special,

1) Soile Brander / Bamsse J (HOR) 185/63,793

Koulu, Luokka 6, Aikuismestaruus, Kategoria 2 + H

1) Anna Muikku / Whirlwind (LR) 339,5/67,900, 2) Talvikki Järvinen / Danser T (TwR) 333,5/66,700, 3) Anne Isotalo / Cara's Jazzman (HOR) 327,5/65,500, 4) Liisa Urm / Favorits-Fa (LR) 312,5/62,500, 5) Jaana Kapanen / Yolanda (K-HR) 308/61,600, 6) Mia Tuomi / Timon Grönkulla (NaUra) 295,5/59,100

 

Joukkuemestaruus 2017

1. Kangasalan Ratsastajat ry
2. Tampereen Ratsastusseura ry
3.. Lempi Racing Team Ry
4. Tallitiimi Ry
5. Similän Ratsastusurheilijat ry
6. Hollolan Ratsastajat ry
7. Lahden Ratsastajat ry